Nadchodzi taki moment, że nasza pociecha wyrasta z łóżeczka i trzeba urządzić mu pokój na nowo. W określonym wieku około 2-3 lat zaczyna naśladować rodziców. To oni są dla niego wzorem. Chłopcy chcą być zazwyczaj jak ich ojcowie, a dziewczynki jak ich matki. W związku z tym ich pierwsze pasje pokrywają się zwykle z zainteresowaniami i zajęciami rodziców. Jeżeli tata uwielbia grzebać w samochodzie, to jego pociecha także się tym zaciekawi. Nierzadko zawód uprawiany przez rodziców jest również interesujący dla dziecka, więc dzieci bawią się odtwarzając role swoich opiekunów. Nie trwa to wiecznie. Po jakimś czasie znajduje własne pasje, niezależne od zainteresowań dorosłych, szczególnie kiedy wchodzi w okres dojrzewania obwieszcza swoją niezależność, która także zaznacza się w aranżacji pokoju.

Aranżacja pokoju małego policjanta i strażaka
Dziecko zafascynowane pracą policjanta chętnie będzie spędzać czas na zabawie w pokoju zaaranżowanym w stylu stróża prawa. Może być to pokój małego szeryfa albo policjanta. Jego elementem będzie łóżko w kształcie samochodu policyjnego, a także dywan obrazujący policjantów i złodziei lub trasę otoczoną domami ze znakami drogowymi. Na ścianie obowiązkowe naklejki ścienne, które mogą obrazować policyjny samochód, postacie stróżów prawa, czy sygnalizację świetlną. Pokój małego strażaka można wyposażyć w łóżko w kształcie wozu strażackiego. Dla rodzeństwa sprawdzi się tu łóżko piętrowe, posiadające drabinkę przypominającą tą w strażackim wozie.

Aranżacja pokoju małego wielbiciela przyrody
Tematyka przyrodnicza, a w szczególności zwierzęta interesuje dzieci. Warto wspierać to hobby i zorganizować dla nich przestrzeń pokoju w którym towarzyszyć mu będą rozmaite gatunki zwierząt, w postaci naklejek na ścianach, dywanów, kotar, czy też pościeli. Pokój dziecka urządzony w stylu surwiwalowym może być podstawą kształtowania wyobraźni i zabawy w wyśmienite przygody. Elementem takiego pokoju może być namiot, który stworzy dziecku klimat przygody. Można wykorzystać także drabinki i liny. Nie może zabraknąć również lornetki, przez którą maluch podglądać będzie zwierzęcych mieszkańców lasów. Nieodzowne będą także pluszaki, przedstawiające rozmaite gatunki zwierząt, które też będą elementem aranżacji i zabawy dziecka. Częścią wyposażenia takiego pokoju może być również hamak, rozwieszony pomiędzy dwoma ścianami.

Tak naprawdę idealny pokój dla dziecka to taki, który pozwoli mu się urządzić samodzielnie. Istotne żeby stworzyć dziecku również miejsce na ekspresję, w postaci tablicy na której będzie miało możliwość malować kredą. Wspólne dobieranie gadżetów do pokoju może być cudowną zabawą. Aranżowanie pokoju oraz późniejsze zakupy w sklepie meblowym to może być piękne wspomnienie. Jeżeli jest się wystarczająco kreatywnym, a do tego ma się dryg konstruktorski, pewne części wyposażenia można stworzyć samodzielnie. Bardzo popularne stało się tworzenie razem z dziećmi projektów pluszaków, które później są dokładnie odwzorowywane, niezależnie od proporcji. Taka przytulanka będzie na pewno najważniejszym elementem w pokoju, z którym dziecko nie będzie miało ochoty się rozstawać. Pokój dla dziecka i jego aranżacja jest ważna, ale nawet najcudniejszy nie zrekompensuje braku wspólnej zabawy i spędzania w nim czasu z rodzicami.