Kwestia właściwego urządzenia pokoju dla dziecka zajmuje przyszłym rodzicom dużo chwil. Ważne żeby pomyśleli o odpowiedniej funkcjonalności wnętrza, czyli rozstawieniu mebli i kupieniu takich, które będą użyteczne i przydadzą się dziecku również gdy wyrośnie z okresu niemowlęctwa. Mimo, że są meble dedykowane tylko dla pokoju najmłodszego dziecka i ciężko je później zaadaptować w przestrzeni, to komody, czy sofy przy łóżeczku maluszka najlepiej wybrać z myślą o późniejszym czasie, kiedy łóżeczko ze szczebelkami zostanie zastąpione normalne łóżko dla dzieci.

Istotny jest dobór odpowiedniego koloru ścian. Nie chcemy przecież wielokrotnie go zmieniać, więc warto wybrać neutralne kolory pastelowe, które są odpowiednie dla każdej aranżacji. Ponadto nie ma znaczenia czy urodzi się dziewczynka czy chłopiec beże i bielone szarości, a także łagodne żółcie idealnie sprawdzą się w pokoju każdego dziecka. Maluchy szybko rosną i meble z czasów niemowlęctwa takie jak przewijak, czy łóżeczko muszą pójść w odstawkę. Dobrze jest jednak zainwestować w elementy wnętrz, które będą zawsze pasowały. Szezlong z poduchami zlokalizowany w pokoju dziecka w pobliżu łóżeczka może stać się częścią jego aranżacji. Gdy dziecko dorośnie będzie miało gdzie przyjąć swoich przyjaciół np. podczas urządzania urodzin. Podobnie warto nabyć szafę przesuwną, która będzie mogła służyć dziecku sporo lat.

Elementem aranżacji, który łatwo można zastąpić są naklejki na ścianach. W obecnych czasach można kupić wodoodporne, które dodatkowo nie pozostawiają śladów, w rozmaitych deseniach i kolorach. Geometryczne wzory zawsze się sprawdzą i są ponadczasowe, a także rozwijają wyobraźnię przestrzenną. Można w pokoju dziecka zawiesić także „ścianę myśli”, w postaci tablicy kredowej, na której dziecko będzie mogło rysować i bazgrać do woli, a gdy będzie większe wykorzysta ją jako notesik i przypomnienie o istotnych rzeczach albo miejsce, na którym notować będzie ulubione aforyzmy.

Ważną kwestią, kiedy dziecko wyrośnie z łóżeczka jest kupno większego łóżka. Jeśli ma się nieograniczony budżet można oczywiście nabyć cudaczne łóżka w postaci autek albo pałaców. Niemniej jednak taki model posłuży dziecku parę lat i szybko z niego wyrośnie. Jeżeli chce się aby łóżko było użyteczne na lata, warto nabyć konwencjonalny, ponadczasowy wzór. Łóżko z drewna sprawdzi się zarówno w pokoju dziecka jak i nastolatka. Elementem wyróżniającym może być oryginalna kapa na łóżko, np. z postaciami ukochanych bajek, czy komiksów. Starsze dziecko może wymienić taką kapę, np. na taką z logo ulubionego klubu piłkarskiego czy wizerunkiem ulubionego zespołu. Małe dodatki mogą całkowicie odmienić wnętrze bazujące na tradycyjnych, drewnianych meblach.

Interesującym elementem zarówno dla mniejszych jak i większych pociech będzie tapeta 3 D, która pobudzać będzie kreatywność i kształtować wnętrze. Zaletą takiego zastosowania jest możliwość jej pokrycia farbą. Na podłogę warto wybrać dywan, na którym młodsze dziecko beztrosko będzie się bawić. Możemy wybrać motywy baśniowe, godząc się z faktem, że w przyszłości dywan trzeba będzie komuś oddać lub zdecydować się na wzory, które sprawdzą się także w pokoju starszej pociechy.

11 marca 2018 admin ,