Czym jest powieść? Geneza powieści

Powieść to długa narracja prozatorska opisująca ludzkie doświadczenia z perspektywy wyobraźni. Powieść jest zwykle zbudowana z szeregu wydarzeń, które są ze sobą powiązane i angażują bohaterów w określonych kontekstach. Powieści są częścią sztuki „obmyślania” poprzez słowo pisane. Jeśli narracja jest na tyle długa, że można ją uznać za książkę, to można powiedzieć, że jest to powieść.

Ostatecznie celem tych prac jest generowanie przyjemności u widzów i rzucenie wyzwania ich inteligencji. Długość powieści daje autorowi dużą swobodę we wprowadzaniu elementów, postaci, przecinających się historii i tak dalej. Ponadto powieść może zawierać inne rodzaje tekstów, takie jak dokumenty, legendy, wiersze itp. które nadają gatunkowi bardziej złożony charakter. Obecnie standardowa powieść musi mieć więcej niż 50 tys. słów – jak wynika z portalu o książkach http://www.autorka.pl.

Geneza powieści

Słowo powieść pochodzi od włoskiego novella, co oznacza „nowoczesny”, „nowy” lub „opowieść o czymś nowym”. Uważa się, że początki powieści sięgają około 2000 lat wstecz do greckiej i rzymskiej epiki.

Ponadto włoska tradycja renesansowa i romans rycerski były stylami opowiadania, które w dużym stopniu wpłynęły na rozwój powieści. Choć jest to jeden z najstarszych gatunków literackich, powstał dopiero w średniowieczu.

Jednymi z najważniejszych dzieł gatunku były:

  • Powieść Genji, napisana przez Murasaki Shikibu, to dzieło literackie pochodzenia japońskiego, które jest uważane za jedną z najstarszych powieści w historii.
  • W XI i XII wieku zaczęły pojawiać się długie narracje wierszem, które były pisane w języku romańskim. Z tego powodu nazywano je „romansami”.
  • Blanquerna i Feliks albo Księga cudów to pierwsze powieści westernowe. Zostały one napisane przez Ramona Llulla w XIII wieku.
    Pierwsze romanse pisane prozą ukazywały się w XIV i XV wieku. Poruszały one tematykę rycerską, ale bez wiersza rymowanego.
    W XV wieku w Hiszpanii powstała powieść sentymentalna, podgatunek w obrębie gatunku epickiego.

Powieść w kulturze popularnej

Jednak, choć istnieje wystarczająco dużo dzieł, by twierdzić, że współczesna powieść wywodzi się z długiej ewolucji długich opowieści sięgających setek lat wstecz, prawda jest taka, że ten gatunek literacki wszedł do kultury popularnej pod koniec XVIII wieku.

W czasach starożytnych długie opowieści nie do końca skupiały się na ludzkich charakterach. Zmieniło się to wraz z formalnym pojawieniem się powieści, gdyż popularne stały się również pamiętniki, autobiografie, biografie itp. Np. w Wielkiej Brytanii wczesne powieści skupiały się na zmaganiach członków klasy średniej z okolicznościami życiowymi i moralnością.