Jaki był wkład kulturowy Azteków do cywilizacji Zachodniej?

Chociaż my, ludzie Zachodu, mamy tendencję do myślenia, że cała nasza kultura pochodzi od klasycznych cywilizacji europejskich, nie jest to do końca prawdą, ponieważ otrzymaliśmy wiele wkładu od kultur amerykańskich, z których jedną z najważniejszych byli Aztekowie, dlatego, w tej lekcji porozmawiamy o wkładzie kulturowym Azteków.

Jaki był wkład kulturowy Azteków?

Kalendarz słoneczny

Prawdopodobnie najbardziej znanym wkładem kulturowym Azteków jest kalendarz słoneczny, który liczył 365 dni w 18 miesiącach, z których każdy składał się z 28 dni, a na końcu było 5 dni, które były wykorzystywane na akty i rytuały. Kalendarz słoneczny został wykorzystany do zrozumienia wielu tajemnic azteckich, zwłaszcza tych związanych z astronomią.

Medycyna

Aztekowie byli ekspertami w rozumieniu ludzkiego ciała, potrafili stworzyć bardzo zaawansowane jak na tamte czasy preparaty z roślin leczniczych, a także zrozumieć funkcjonowanie ludzkiego szkieletu i muskulatury. Istnieją dowody na istnienie księgi zwanej badianus, która wymieniała ponad 180 różnych chorób i sposób leczenia każdej z nich. Niektórzy Europejczycy skopiowali te systemy lecznicze, aby leczyć choroby, które do tej pory wydawały się w Europie nieuleczalne.

Systemy wodne

Aztecki system kierowania i przesyłania wody jest kolejnym z wkładów kulturowych Azteków. Był on zbyt skomplikowany dla większości Europejczyków, dlatego został skopiowany w celu usprawnienia kanalizacji niektórych wielkich miast europejskich. Wpływ ten wynikał głównie z ogromu prac kanalizacyjnych, z jakimi Europejczycy zetknęli się w azteckiej stolicy.

Żywność

Na obszarze Mezoameryki było wiele pokarmów, które nie były dostępne w Europie, więc po podboju wiele pokarmów Meksykanów stało się częścią europejskiej diety. Niektóre z tych pokarmów to kukurydza i dynia, choć najsłynniejsze było kakao, używane przez Azteków jako waluta, ale którego szlachta używała jako jedzenia, co było naśladowane przez Europejczyków.

Architektura

Niektóre z największych dzieł Azteków, takie jak świątynie czy konstrukcje wodne, były naśladowane przez Europejczyków i posłużyły do zmiany niektórych podstaw architektury europejskiej, zwłaszcza we wszystkim, co związane z budownictwem wodnym lub przybrzeżnym. Odwiedź portal http://fajnewakacje.pl, aby zaplanować wakacje do Meksyku i zobaczyć architekturę Majów na własne oczy.

Barwienie na czerwono

Kolor czerwony był dla Europejczyków bardzo trudny do zdobycia, a czerwone ubrania były w większości kultur symbolem władzy ze względu na trudności w ich pozyskaniu. Aztekowie do uzyskania tego koloru używali chrząszcza koszenili, co ułatwiło Europejczykom zastosowanie czerwieni.

Powszechna i obowiązkowa edukacja

Powszechna edukacja to kolejny wkład kulturowy Azteków. Aztekowie mieli system edukacyjny, w którym wszyscy ludzie musieli mieć minimalne wykształcenie, niezależnie od klasy społecznej. Wraz z przybyciem Europejczyków wpłynęło to na Europę, aż szkoły stały się podstawowymi prawami.