Dlaczego oceny w szkole średniej nie mają znaczenia?

W podstawówce większość dzieci marzy o świadectwie z paskiem i względnie łatwo jest je uzyskać, szczególnie w klasach od czwartej do szóstej. W szkole średniej wielu młodych ludzi podchodzi już do sprawy ocen zupełnie inaczej. Wiedzą oni doskonale, że nie mogą skupiać się tylko i wyłącznie na nich, bo takie zachowania może ich sporo kosztować. W ten sposób pod koniec szkoły wielu z nich w większości nie ma samych piątek.

Nie przekładają się na realne wyniki


Oceny nie mają niczego wspólnego z wynikami na żadnej płaszczyźnie. Bez względu na to, czy ktoś z biologi, czy chemii w szkole miał same piątki, czy trójki, dalej ma szansę dostać się na medycynę. Dziś dla ucznia szkoły średniej znacznie ważniejszy jest wynik uzyskany z matury, a nikt nie zdaje wszystkich przedmiotów. Dlatego z niektórych z nich młode osoby będą miały wręcz koszmarną średnią, a z innych pójdzie im bardzo dobrze. Teraz ich oceny nie świadczą o tym, jak mocno przykładają się do nauki czy jak bardzo zależy im na wiedzy, ponieważ przed nimi znajduje się znacznie ważniejszy cel, niż świadectwo z paskiem.

Nie da się być dobrym ze wszystkiego


Uzyskanie świadectwa z paskiem nie jest niemożliwe i ambitnym oraz zdolnym uczniom może przyjść bardzo łatwo, ale przeciętni uczniowie będą woleli wyspecjalizować się w tych przedmiotach, które będą zdawać na maturze albo z których będą pisać olimpiady. To szczególnie istotna informacja dla rodziców. Dzieci nie mogą być dobre ze wszystkiego i z ich punktu widzenia znacznie lepiej zainwestują w przyszłość, skupiając się na dwóch albo trzech przedmiotach, niż poświęcając wszystkim z nich tyle samo czasu. Trzeba to uszanować i pomóc im w osiągnięciu sukcesu tam, gdzie sobie wymarzyli.

Wiedza ze szkoły średniej Ci się nie przyda


Osoby w szkole podstawowej mogą się jeszcze łapać na stare i znane porzekadło dorosłych o tym, że dobre oceny są gwarancją zajścia w życiu daleko, ale im starszy jest człowiek, tym wyraźniej widzi, że to zwykła bzdura. Tylko ciężka praca, jasny cel i konsekwentne dążenie do jego realizacji sprawi, że ktoś osiągnie sukces. Wiedza szkolna nie pojawia się w tym przepisie ani razu, o ile ktoś nie wybiera się na medycynę, czy inny ścisły kierunek. Ale nawet wtedy uczeń nie będzie wykorzystywał wszystkiego, czego się nauczył. Dlatego coraz więcej młodych ludzi rezygnuje z dobrych ocen na rzeczy prawdziwej przyszłości.

1 thought on “Dlaczego oceny w szkole średniej nie mają znaczenia?

  1. Trudno się z tym nie zgodzić. Oceny co najwyżej pomagają w dostaniu się na lepszy uniwersytet.

Comments are closed.